BALIKESİR-TÜRKİYE                                                          

      
   

   ido erdek babdırma

 erdek narlı ocaklar ulaşım


 


erdek camping

 BOT KULLANIMI HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

 erdek dalış kulübü

 

 DENİZ AMBULANS ERDEK 0212 444 83 53

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret1012097
Site Haritası

Balık avı

 erdek balık avı

 

Balık avı:

Kapıdağ Yarım Adasın'da Su Altı Avcılığı (Zıpkınla Avlanmak),Olta Balıkçılığı ve Tekne ile Avlanma imkanı vardır. Ayrıca balık avı tutkunlarının hayran kalacakları mükemmel koylar ve iskeleler vardır.tekne kiralayarak balık tutmanız da mümkün.

Bölgede mevsimine göre; Kırlangıç,Lapin,Ekşina,Karagöz,Levrek,Sardalya,Mezgit,İstavrit,Kolyoz,Palamut,Lüfer er,en çok çıkan balıklardır; sizde rahatlıkla bu balık çeşitlerini avlayabilirsiniz.

Canlı yem olarakta Sülünes,Boru kurdu, midye ve denizden Teke toplayıp mükemmel avlar yapabilirsiniz.

 erdek teke ile balık avı

Teke:

Karidesin kıyı kesimlerde  yaşayan akrabalarındandır, hemen hemen şeffaf bir görüntüye sahiptir. Kıyılardaki Yosunluklar’da,  otluklar’da, yosunlu taşlarda, iskele ayakları gibi yerlerde yaşarlar yakalanmaları çok kolaydır  ufak bir kepçe yardımı ile bulunulduğu tahmin edilen bölgeye kepçe daldırılarak yakalanabilirler. Sığ sularda  yaşayan tekeler kendileri gibi sığlıklarda yaşayan ve yemlenen levrek’in vazgeçemediği yemlerdendir ve hiç dayanamaz. Tekeler üstü kapalı kap veya kutuda  muhafaza edilmelidir aksi taktirde bulunduğu yerden sıçrayarak kaçma şansına sahiptirler.

 erdek midye ile balık avı

Midye:

Et sever deniz balıkları, her çeşit kabuklu deniz canlılarının etlerini severek yerler. Bundan dolayı bu tür canlıların etlerini oltaya takmak yolu ile balık avı yapılabilir. Deniz de hemen hemen her yerde temin edilebilecek bu tür canlılardan biriside kara midyedir. Özellikle izmarit, ısparoz gibi küçük balık avında midye etinden  yararlanılabilir. Bir diğeride kum midyesi veya akivades (Tapes decussatus), kidonya (Venüs verrucosa) deniz düğmesi veya diğer pek çok kabuklu su canlısı eti başarı ile kullanılabilecek olan olta yemleridir. Herhangi bir deniz kıyısına balık avına gidildiğinde yem kalmadığında etrafı araştırarak yem olacak midye bulmak balık avınızda size başarı sağlayacaktır.

 erdek sülünez ile balık avı

Sülünez:

Balık avında sıklıkla kullanılan bir yemdir. 6-8 cm uzunlukta ve 1-1,5 cm kalınlıkta kabuklu bir deniz canlısıdır. Denizlerde az kumlu alandan ve yumuşak zeminden kürek ile alınan kumun  elekten lendikten sonra   kolayca toplanır.Sarı renkte yumuşak ve kabuğu uzunluğunda   bir eti vardır. Balık avında  değerli bir olta yemi olarak kullanılır.İzmir bölgesinde yaz aylarında bu kabuklu canlıyı özel olarak toplayanlardan satın alınabilir.Bu yem fazla miktarda alındığı ve arttığı takdirde etleri çıkartılarak buzlukta dondurularak uzun süre saklanabilir.Ayrıca tuzlanarak da saklamak mümkündür. Özellikle (Mercan ,Çipura, İsparoz, Mırmır, Minekop gibi) tabanda yemlenen dip balıklarının avlanmasında başarı sağlar.

 erdek boru kurdu ile balık avı

Boru kurdu:

Gece avlarının bir numaralı yemi. Kanlı, canlı, eti ve fosforlu yapısı ile gece avlarının vazgeçilmezidir. Özellikle mırmır karagöz çipura levrek gopez ve tüm balıkların kesinlikle takılacağı bir yemdir. Kıyıdan ve tekneden de rahatlıkla kullanılabilir. Canlı taze boru kurdunu kullanmadan önce dışındaki kötü zarı temizlemek gerekir. Bunu da yaparken yemin baş kısmından kabuğunu sıkarak geriye doğru  çekerek çıkartılır. hassas yapıda olan bu deniz canlısını çok fazla hayatta tutmak mümkün olmasada Buz dolabınızın en alt gözünde nemli gazete kağıdına sararak 1 hafta kadar taza kalmasını sağlayabilirsiniz. yada, kılıfından çıkarılıp tuzlaması yapılarak bozulması engellenebilir.

Şimdi'den rastgele...

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz

                        

 liman avm

 özen marin 

  SUZİKİ MARİN EVİNRUDE JOHNSON YAMAHA MOTOR BAKIM TAMİR VE SERVİSİ  

     

  mesut deniz araçları erdek