BALIKESİR-TÜRKİYE                                                          

      
   

   ido erdek babdırma

 erdek narlı ocaklar ulaşım


 


erdek camping

 BOT KULLANIMI HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

 erdek dalış kulübü

 

 DENİZ AMBULANS ERDEK 0212 444 83 53

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam101
Toplam Ziyaret1012092
Site Haritası

Kapıdağ Yarımadası

 

KAPIDAĞ YARIMADASI GENEL TANIMI:

Kapıdağ Yarımadası Marmara Denizinin;güney kıyısında, Bandırma Körfezi ile Erdek arasında kalan bir yarımada.

 Çekirdeği kendi adıyla;maruf granitten ibaret dar ve alçak bir kıstak (tombolo) ile karaya bitişmiş olan;Kapıdağ yarımadası eski bir kütle olup, en yüksek yer Adamkaya’da 803 metredir. Yüzölçümü yaklaşık 290 km2dir.

Buradaki arazi orijinal yeryüzü şekillerinden çok,tipik bir tombolodur. (Tombolo, Fransızca olup, aslı İtalyancadan gelmektedir. Kıyı dilinin veya okunun yardımı ile karanın ada ile birleşmesi; bitişmiş bir ada veya yarımada olmasıdır.)

Eskiden kıyıya çok yakın olan ve ada durumunda bulunan arazi hem batı ve hem de doğudan iki ayrı kordon ile karaya bağlanmıştı.Bu iki kordon arası başlangıçta Lagün Gölü olmuş, sonra bataklık bir görünüş almış ve bilahare kara ile birleşmiştir.Karalaşmış olmasına rağmen;yağışlı mevsimlerde bataklık haline gelir. Buraya Belkıs Bataklığı veya Belkıs Tombolosu denir.

Kapıdağ Yarımadası, jeolojik yapısı bakımından güney Marmara adalar topluluğunun bir parçasıdır.Yapısında granit, kuvarsit, mikaşist ve gnays başta gelir.İlk çağlarda Bandırma ve Erdek körfezlerini ayıran kıstak üzerine, gemilerin geçtiği bir kanal ve bunun kuzey kenarında tarihi Kyzikas şehri vardı.

Kıyılar çoğu yerde diktir. Çok sayıda girint ve çıkıntı bulunur. Düz yerler genelde Erdek çevresi ve kıstak arasındadır.

Yarımada’da Akdeniz iklimi görülür.Doğu ve kuzeyde poyraz rüzgarları, batıda ise lodos etkilidir.Yarımada genel olarak çalılıklarla kaplıdır.Bazı bölgelerde ise ormanlık ve fundalıklar görülür.Başlıca yerleşim merkezi olarak, güneybatıda Erdek vardır.Bu kesim zeytinlik, meyve bahçesi ve bağlarla kaplıdır. Granit yatağı işletmeciliği çok miktarda yapılmaktadır.Yarımadada çıkan içme suları çok lezzetlidir.

Ayrıca Kapıdağ zamanında İstanbul’un odunkömürü ihtiyacını karşılayan ve geniş bir ormana sahip,ilçe merkezi olan Erdek ve şirin ve küçük 18 köy Kapıdağ Yarımadası milli parkında yer almaktadır.Kapıdağ %80’i ormanlarla kaplı Dünyanın oksijen oranı en yüksek ikinci bölgesidir.Balıkçılık turizm,Zeytincilik ve bol yetişen tarım ürünleri başlıca geçim kaynaklarıdır.Ballıpınar Köyü yılda 2000 ton Kırmızı Soğan üretmektedir. Kapıdağ Yarımadası 7 bölgenin bitki örtüsü özelliklerini birarada görebileceğiniz tek yerdir.Kapıdağ, aynı yerde durarak aynı gün içinde Güneşin denizden doğuşunu ve denizden batışını görebileceğiniz dünyadaki ikinci yerdir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

ilgili sitemiz www.kapidag.com

 

                                                      

 


 

                        

 liman avm

 özen marin 

  SUZİKİ MARİN EVİNRUDE JOHNSON YAMAHA MOTOR BAKIM TAMİR VE SERVİSİ  

     

  mesut deniz araçları erdek