BALIKESİR-TÜRKİYE                                                          

      
   

   ido erdek babdırma

 erdek narlı ocaklar ulaşım


 


erdek camping

 BOT KULLANIMI HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

 erdek dalış kulübü

 

 DENİZ AMBULANS ERDEK 0212 444 83 53

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam101
Toplam Ziyaret1012092
Site Haritası

Gönen kaplıcaları

                                    

GÖNEN  & KAPLICALARI HAKKINDA BİLGİ

 Balıkesir Gönen’in Antik zamanlardaki ismi;Asepsus'dur.İlerleyen zamanlarda Kaplıcalar nedeniyle,adı Artemea olmuştur.

Antik Yunan Tanrıçaların'dan;Artemis’in su kaynakları ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Gönen’deki en önemli sıcak su kaynağının;Büyük İskender zamanında önem kazandığı söylenmektetir.Ancak Gönen Çayı kenarında bulunan kitabe'de,Gönen ‘in ismi ‘THERMİA’ olarak belirtilmiş ve buradaki Hamamın yapılmasında katkıda bulunan kişilerin isimleri de yer almaktadır. Tek gerçek şudur ki; Gönen’deki sıcak su M.Ö.4.yy’dan bu güne  kesintisiz olarak kullanılmakta ve şifa vermeye devam etmektedir.
 

KONUMU

 Gönen Kaplıcaları, Marmara Bölgesi’nin güney kesiminde bulunan Balıkesir ili, Gönen ilçe merkezindedir.
Kuzeydoğusu;Bandırma ilçesi, Batısı Biga ve Yenice ilçeleri, Kuzeyi Marmara Denizi ve Erdek Körfezi, Güneyi Balya ilçesi ile çevrilidir.

ULAŞIM
Erdek'ten özel aracınız ile hareket ederek,Edincik köyü üzerinden 30 dk (40km) süren bir yolculukla;Gönen merkeze varabilirsiniz.Ayrıca Erdek otogardan kalkan otobüsler ilede ulaşım imkanı vardır.

Gönen, Çanakkale – Bandırma karayolu üzerinde olup, Çanakkale‘ye 145, Bursa ‘ya 150 km. mesafededir. Ayrıca, Manyas ve Balya ilçelerine asfalt yol ile bağlı olup Balıkesir‘e 114 km mesafededir. Tren seferleri ile İzmir- Bandırma bağlantısı bulunmaktadır. İstanbul, İzmir ve Bursa‘dan hava ulaşım olanağı vardır.
 

RAKIM
Denizden yüksekliği 18 m. dir.

 

COĞRAFYASI
Gönen’de, Marmara Denizinin olumlu etkisi nedeniyle Akdeniz iklimi hakimdir. Bu nedenle, yazları sıcak, kışları yağışlı yumuşak, kısacası ılıman hava koşulları görülür. Bu özelliğin unsuru olan makilerin şehrin kuzeyindeki varlığı da bu durumu açıklayan bir örnektir. Gönen ‘de yıllık sıcaklık ortalaması 14 °C gibi bir değer göstermektedir. Yağış ortalamasının 600-700 mililitre civarında olması ve en soğuk ay ortalamasının 9 °C altına inmemesinin de yerleşme üzerine olumlu etkiler yaptığı muhakkaktır.

GÖNEN KAPLICASINDA ŞİFASI BULUNAN HASTALIKLAR
 

Kaplıca suları;fluorür içeren,sodyumlu sülfatlı klorürlü bikarbonatlı bir karışıma  sahiptir. Eklem romatizmalarının kronik dönemleri,Kireçlenme, omurlar arası daralmalara bağlı sinir ve damar sıkışmaları , ankilozan spondilit, adele romatizması, bel ve boyun fıtığı, bel kayması, kronik tendon, tendon kılıfı, eklem kapsülü gibi yumuşak doku romatizmaları, sellülit, adele spazmları, bazı ortopedik hastalıklar, kırık sekeller, kontraktürler, bazı sinir felçlerinde ilk 3 haftadaki ilaç tedavisinin devamı olarak (örneğin; yüz felcinde) tünel sendromları denen bazı tür sinir sıkışmaları, bronşiyal astım, migren, alerjik sinüzit, küçük ölçülü böbrek taşı hastalığı, nikotin ve alkol tedavisi, gastrit ülser ve benzeri hastalıklara iyi gelmektedir.

 
TERMAL SUYUN ÖZLLİKLERİ

Fiziksel Özellikler
Renksiz, Berrak
 

Kimyasal Özellikler
Tuzlu, sülfatlı, bikarbonatlı

 

Fiziko Kimyasal Özellikler
Ph:7,7, sertlik:20Frs, Toplam Tuz: 841Fr

 

Toplam Mineralizasyon

 1796.9 mg/lt.
Sıcaklık 78 ºC

Tokyay Otel

Kurtuluş mh.   şehit Zeki Aydemir Cd.  No: 14

Gönen, Balıkesir, Turkey

 

0266 763 17 30 (pbx 5 hat) 

0266 763 17 34  (fax)

 www.tokyayotel.com 

 


 


Yorumlar - Yorum Yaz

                        

 liman avm

 özen marin 

  SUZİKİ MARİN EVİNRUDE JOHNSON YAMAHA MOTOR BAKIM TAMİR VE SERVİSİ  

     

  mesut deniz araçları erdek