BALIKESİR-TÜRKİYE                                                          

      
   

   ido erdek babdırma

 erdek narlı ocaklar ulaşım


 


erdek camping

 BOT KULLANIMI HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

 erdek dalış kulübü

 

 DENİZ AMBULANS ERDEK 0212 444 83 53

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret1012095
Site Haritası

Ocaklar

 

 

                                        OCAKLAR TATİL KÖYÜ

Erdek ile Narlı tatil köyü arasında bulunan Ocaklar beldesi adını civarında bulunan granit taş ocaklarından almıştır.

Ocaklar beldesi kapıdağın eteğindeki konumu sahil şeridin'de bulunan bir çok nitelikli Otelleri mükemel temizlikteki Mavi bayraklı denizi ve 3 km altın sarısı kumsalıyla;Kapıdağ Yarımadasında çok önemli bir yer teşkil etmektedir.

Deniz temizliğinin en önemli nedenleri,denize atıkların bırakılmaması, çevrede sanayi tesislerinin olmama sı ,Belediye temizlik birimi ve Kara'dan denize esen poyraz ;sahili süpürürken,denizde oluşabilecek doğal kirlenmeleri de alıp götürmesi.Deniz kirlilik sınırı maksimum MPN (Most probole nunber):1000 olduğuna göre OCAKLAR da bu sınır 1999 yılında yetkililerce MPN:30 olarak belirlenmiştir.Tuzluluk oranı iki dere sayesinde max.%20 civarindadir.

Yüzme bilmeyenler bile Siğligi sayesinde rahatça denize girebilirler. Bunun yaninda koyda her türlü su sporlarini yapmakta mümkündür. Ocaklar denizi Rüzgar sörfü ve amatör olta balikçiligi içinde idealdir.

Çocuklu tatilcilerin rağbet gösterdiği ocaklar denizi çocukların oyun oynayabileceği ve yüzebileceği sığlıktadır.Plaj da yeme içme wc imkanları sağlanmakta ayrıca kiralık şezlong ve şemsiye temin etme şansınız da vardır.

Ocaklarda bir çok süper market Eczane,bulunmakta ve beldeye gelen tatilcilerin isteklerine cevap vermektedirler.

Ayrıca 78 yıllık tarihi olan OCAKLAR köyünün insanları kendilerine hizmet verenleri unutmadıklarını göstermek için ebediyete intikal edenlerin isimlerini yaşatmak amacıyla belde sokaklarına vermiştir.

En sıcak olduğu dönem Temmuz ayı'dır.Akşamları esen tatlı rüzgar sıcağı çok fazla hissetmemenize neden olmaktadır.

Konaklama:

Ocaklarda bir çok kaliteli Otel, Motel, Pansiyon bulunmaktadır.

---------------------------------------------------------------------

Ocaklarda Eğlence:

Eğlence denince,akla ilk gelen yer Ocaklar ve Erdek'tir.Sahil şeridin'de bulunan kaliteli eğlence mekanlarıyla;eğlence sabaha kadar sürmektedir.Ayrıca deniz kenarında,havadar ve her türlü masa oyununun bulunduğu(okey,tavla,kağıt)çay bahçeleriyle;her kesime ve bütçeye hitap etmektedir.Bu bölgedeki tüm işletmecilerin amacı;Ocaklara gelen konuklara kaliteli hizmet vererek memnun kalmalarını sağlamaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 caklar pazarı perşembe günü ocaklar pazarı

OCAKLAR PAZARI:

Ocaklar pazarı perşembe günü kurulmaktadır.pazarda sebze, meyve ,tüm kahvaltılık çeşitleri,giysi,plastık ev malzemeler bulunmaktadır.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ocaklara istanbul'dan ulaşım:

İstanbul'dan Erdek ve ocaklar'a kendi aracınızla kara yoluyla gelmeyi düşünüyorsanız;

1.seçenek

Eskihisar-Topçular arabalı vapuru tercih edilebilirsiniz.Her yarım saatte Eskihisar'dan kalkan Arabalı Vapurlar yaklaşık 30 dk sonra Topçular iskelesine yanaşmış oluyor.

Buradan Yalova istikameti üzerinden;Bursa'ya,110 km sonra Bandırma'ya,20 km sonra Erdek tabelalarını takip edip;Köyler istikameti 8km sonra ilk önce Ocaklara varmış olacaksınız.

2.Seçenek

Eğer araçsız gelmeyi düşünüyorsanız;en uygunu ve hızlı ulaşım yolu;Yenikapı'dan Bandırmaya İDO hızlı feribot ile Bandırmaya yolcu olarak seyehat ederek ,iki saat sonra Bandırma ya varmış olacaksınız.

 Bandırma İDO iskelesin'den  çıktığınız gibi;Erdek otobüs durağını göreceksiniz,feribot çıkış saatleri düşünülerek;Erdek'e otobüsler beklemeden hareket ediyor.Araçlar klimalı ve koltuğunuzda oturarak Erdek'e ulaşabiliyorsunuz.

Güvenlik nedeniyle,ayakta yolcu kabul edilmiyor.Erdek terminalin'de indiğiniz noktadan Ocaklar için  tekrar minibüse binerek 8 km sonra Ocaklar;ulaşabiliriniz.

Yani;sabah 07:00 gemisine binerseniz;saat:09:45 gibi  Ocaklardasınız.tabiiki Ocaklar'a vardığınızda;yolun yorgunluğunu Hemen vakit kaybetmeden denize girerek atabilirsiniz.

OCAKLAR

TATIL KURDU / Nadir Elçi
(2004)

Doğası yemyeşil… Denizi tertemiz… Havası güzel… Manzarası doyumsuz… Zeytini, zeytinyağı, balığı bol… Üstelik, insanı medeni. Daha ne olsun?

 


Yahu, bir yer bu kadar mı güzel olur be kardeşim? Kademeli yükselen tepelerle çevrili geniş bir çanak düşünün… Arkadaki tepeler yemyeşil ve genelde zeytin ağaçlarıyla kaplı. Deniz kenarı boydan boya kumsal. Gönlün ne zaman çekerse dilediğin yerden "cup" denize… Sonlardaki balıkçı barınağı, inciden bir kolye gibi. "Manzara" dersen, nereden bakarsan ayrı güzellikte… Zeytini enfes, zeytinyağı bol. "Ya rakıya, şaraba balık" diye sorarsan, olmayan çeşidi yok. Eh, daha ne olsun yani?
Yeme içme yerleri, oteller ve pansiyonlar, sahil yolunun arkasında yan yana dizili. Öyle gözü hırpalayan, beton yığını devasa binalara da pek rastlanmıyor. Gürültüsü patırtısı yok. Bu haliyle, Bodrum yarımadasındaki çoğu yerleşim yerinin, katledilmeden önceki (Nerde benim 30-40 yıl önceki Bodrum’um) eski halini çağrıştırıyor.
Sahil düzenlemesi, balıkçı barınağı adam gibi yapılmış. Barınaktaki restoran ve çay bahçesi yer ve mimari olarak isabetli tasarlanmış. Böylece tüm yarımadanın en keyifli mekanları yaratılmış. Belli ki, her kimlerse eskisi yenisi, belediye başkanları iyi çalışmış.
O kadar mı? En önemlisi insanı medeni. Anlayacağınız Ocaklar, benim yerleşip sürekli yaşayabileceğim ender yerlerden. Efendim, deniz mevsimi kısaymış… Olsun be kardeşim, n’olucak yani? Buranın da yaşam mevsimi uzun…
 

 

Adalara bir-iki!
OCAKLAR’dan Marmara ve Avşa Adası’na günübirlik motor gezileri düzenleniyor. Önceden yer ayırtıp işi sağlama bağlamak için sahildeki Devrim Market’e uğramak gerekiyor. Meraklısı, uğramışken yörenin zeytin ve zeytinyağlarının da tadına bakıyor.

Bunları unutmayın
OCAKLAR’a giden yol Erdek’ten geçtiği için bu güzel tatil beldesini nasılsa göreceksiniz. Gelmişken Narlı’ya, İlhan’a ve Turan’a da uğramadan geçmeyin derim. Dönüşte dağ yolundan kestirmeden dönün. Ocaklar’ın kuşbaşı manzarasına doyamayacaksınız. Eğer, altı yüksek aracınız varsa yarımadayı turlamayı da unutmayın.

 Şaraphaneden bozma
Narlı’ya giden yol üzerindeki Rumlar’dan kalma eski şaraphane, şimdilerde doğrama atölyesi olarak kullanılıyor. Yörede otursam tüm eşyalarımı bu nostaljik yerde yaptırırdım.


Balık bol
Burada balığın her çeşidi çıkıyor. Kimileri, tuttuğu balıkları deniz kenarında ayıklıyor. Tabii bu işe en çok martılar seviniyor. Bu arada yeri gelmişken meraklısına bir not düşeyim; ayıklandıktan sonra deniz suyuyla yıkanan balık daha lezzetli olur.


Çınarların Aşkı
Ocaklar’ın iç kesimdeki ana caddesi vakit geçirmeye değer güzellikte. Yolun iki tarafındaki kim bilir kaç yıllık çınarlar, anlaşılan birbirlerine sırılsıklam aşıklar ki, gökyüzünde sarmaş dolaş olmuşlar. Burası en sıcak günde her yer cayır cayır yanarken bile serin. Öyle olunca alışveriş etmesi, yan yana sıralı kahvelerinde oturup bir yorgunluk kahvesi içmesi ayrı bir keyif.


İşte kanıtı!
Her kim "Marmara’nın güneşi yakmaz, yanacaksan Akdeniz’e ineceksin" diyorsa, yanlış diyor. Ocaklar’ın güneşi de insanı marsık ediyor. Üstelik burada bunalmadan yanılıyor. 19.06.2004’de saat 13.07’de çektiğim bu kare de kanıtı oluyor.


NEREDE YENİR?
Gonia Restoran, Ocaklar’a indiğimizde sol tarafımızda kalan balıkçı barınağının hemen içinde. Dekorasyonu için tüm Kapıdağ Yarımadası’ndakilerin en iyisi diyebilirim. Konumu ve manzarası eşsiz. Mönüsü hayli zengin. Burada oturup bir iki kadeh içmenin keyfi doyumsuz. (Tel:0266 847 5434)
Pir Ramis Restoran, Ocaklar’a indiğimizde sağımızda kalan sahil yolu üzerinde. Mekan küçük ve sevimli. Mönüsü balık ağırlıklı. Mezeler ev işi. Yol kenarına atılan masalarında yemesi içmesi keyifli. Burası aile işletmesi.
(Tel:266 847 5357)

Kampingler
Selçuk 0266 847 5039
Karataş 0266 847 5129
Geziyolu


İstanbul - Ocaklar
000.0 km. Kilometreyi TEM gişelerde sıfırlıyoruz...
040.0 km. Araba vapurunda çayımızı içiyoruz.
055.0 km. Şimdi Yalova'dayız.
117.0 km. Bursa’ya girmeden sağa İzmir sapağı.
221.5 km. Sağa hızlı feribot. Bandırma Ana Jet Üssü solumuzda. Biz düz devam ediyoruz.
241.5 km. Erdek merkezdeyiz.
246.5. km. Ocaklar’dayız.
İstanbul-Ocaklar
Eskihisar - Topçular arası feribotla 245 km.
Yenikapı - Yalova arası hızlı feribotla 190 km.
Pendik - Yalova arası hızlı feribotla 190 km.
Yenikapı - Bandırma arası hızlı feribotla 25 km

nadirelci@tatilkurdu.com

Sayın Nadir ELÇİ ye bölgemiz ile ilgili yazdığı güzel ve bölgemizi tanıtıcı yazılarından dolayı teşekkür ederiz...

                                                                                   

 

 

                                                                      


Yorumlar - Yorum Yaz

                        

 liman avm

 özen marin 

  SUZİKİ MARİN EVİNRUDE JOHNSON YAMAHA MOTOR BAKIM TAMİR VE SERVİSİ  

     

  mesut deniz araçları erdek