BALIKESİR-TÜRKİYE                                                          

      
   

   ido erdek babdırma

 erdek narlı ocaklar ulaşım


 


erdek camping

 BOT KULLANIMI HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

 erdek dalış kulübü

 

 DENİZ AMBULANS ERDEK 0212 444 83 53

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret1012097
Site Haritası

Ballıpınar

BALLIPINAR KÖYÜNÜN TARİHİ:

Ballıpınar, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.önceki adı kocaburgaz Yeni adı ise Ballıpınar olan bu köyde 1924 Mübadelesi öncesi rumlar yaşamaktaydı.1924 Lozan Mübadele Antlaşması ile Rumeli Drama Livası,Kavala Kazası,Kokala Selanik Sancağı, Köylerinden buraya göç etmişlerdir. ve bu civardaki Yukarıyapıcı ,Belkıs ve Düzler'de de yaşamaktadırlar.Tamamı pomaklardan oluşmaktadır.Eski adı olan Kocaburgaz adını köyü eskiden etrafını çeviren kalelerden aldığı bilinmektedir burgaz da kale anlamına gelmektedir.sonra neden ballıpınar adı verilmiştir? Ballıpınar olarak değiştirilmesinin nedeni ise köyde arıcılık ve  Bal yetiştiriciliği köyün geçim kaynaklarından oluşu ve köyün içinden geçen pınarın köyün yeni isminin koyulmasında başlıca etken olmuştur.
Kültür:

Köy nüfusu 1924 mübadelesinde,yakınları Çanakkale savaşlarında şehit düştüğü için ulu önder M.Kemal Atatürk tarafından,yunanistanın selanik ili kavala ilçesi kokola köyünden bu bölgeye getirilen pomaklar oluşturmaktadır. Bu bölgedeki insanlar Atatürk'e sonsuz ve büyük bir sevgi sevgi beslemektedir.

KÖYÜN COĞRAFYASI:

Balıkesir iline 125 km, Erdek ilçesine 35 km uzaklıktadır


KÖYÜN İKLİMİ:

 

Ilıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

KÖYÜN EKONOMİSİ:

Köyün ekonomisi tarım ,arıcılık ve hayvancılığa dayanmaktadır. az da olsa balıkçılık da yapılmaktadır kırmızı soğan (mor soğan) türkiyede sadece bu köyde küçük çapta da komşu turanlar ve doğanlar olarak diğer iki köyde de yetiştirilmektedir.hatta Japon Tarım Bakanlığı Erdek’in Ballıpınar Köyünde yetiştirilen mor soğanı mercek altına aldı. Mor soğanın Japonya’da yetiştirildiğini ancak köylerinde üretilen kadar lezzetli ve uzun süre dayanıklı olmadığını dile getiren Japon Tarım bakanlığıdan Japon yetkililer buraya gelip kendi ürettikleri mor soğanları ekmemiz konusunda talepte bulunmuşlar ve köy halkı bu talebi kabul etmemeştir.Ballıpınar köyünde yaklaşık 1100 ton soğan,500-550 ton dolayında zeytin yetiştirilmektedir.Köyde bulunan yaklaşık 13.500 civarındaki zeytin ağacının 10000 ağacı yamaçların erozyona karşı korunması amacıyla sarp araziye ekilmiştir.ballıpınar köyünde bir çok meyve çeşidide yetiştirilmektedir mesela Yörenin en lezzetli kirazları burada yetiştirilmekte olup,ayrıca ihraç edilmektedir.köyün 7 km batısında eğridere mevkii,5 km güneyinde kirazlı manastırı ve köyün içinde bulunan tarihi kilisesi görülmesi gereken yerlerdendir.Ayrıca köyün üst kısmında kalan şelaleler de mutlaka görülmelidir. Köyün coğrafi yapısı itibariyle tüm alivyonlu toprakların biriktiği bir düzlük üzerinde bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı Kapıdağ Yarımadasın'da bahçecilik imkanlarının ve meyve yetiştiriciliğinin kısıtlı yapılabildiği yerlerin başında bulunmaktadır.

KÖYÜN ALT YAPISI:

Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.Köyün içme suyu 600 metre rakımdan, 7 km engebeli yol, 70 cm kazılarak köylüler tarafından imece usuluyle getirilmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.


ULAŞIM:

Köyden her gün periyodik olarak Bandırmaya yolcu minibüsü gidip gelmektedir.


Muhtarlık irtibat numaraları:

Muhtar: Hasan Aşıcı
TEL : 0 (266) 849 10 02
GSM: 0 (532) 710 39 30


Yorumlar - Yorum Yaz

                        

 liman avm

 özen marin 

  SUZİKİ MARİN EVİNRUDE JOHNSON YAMAHA MOTOR BAKIM TAMİR VE SERVİSİ  

     

  mesut deniz araçları erdek