BALIKESİR-TÜRKİYE                                                          

      
   

   ido erdek babdırma

 erdek narlı ocaklar ulaşım


 


erdek camping

 BOT KULLANIMI HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

 erdek dalış kulübü

 

 DENİZ AMBULANS ERDEK 0212 444 83 53

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret918442
Site Haritası
Ocaklar Körfezi resifleri balık doluyor
Erdek'e bağlı Ocaklar beldesi denizine konulan yapay resifler(betondan balık yuvaları), daha bir yıl geçmeden, balık yuvası durumuna gelmeye başladı.
Yapay resiflerdeki canlılık ve gelişmeler, her ay, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Çanakkale Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından, deniz altında izleniyor. Geçtiğimiz günlerde, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden gelen öğretim üyesi Doç. Dr. Adnan Ayaz ve Gökçeada Uygulama Bilimleri  Yüksek Okulu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Deniz Acarlı tarafından, 20 metre derinlikteki yapay resiflerdeki gelişmeler, video ve fotoğraf çekimleri ile belirlendi. 
Ayaz ve Acarlı, 2011 yılının 1 Temmuz Kabotaj Bayramı'nda, Erdek Körfezi'ne 180 ve Ocaklar Körfezi'ne 180 olmak üzere toplam 360 yapay resif bırakıldığına dikkati çekerken, şu değerlendirmede bulundular:
"Bunlar, Marmara Denizi'ne bırakılan ilk yapay resiflerdir. Son olarak, Ocaklar'da, deniz altında yaptığımız incelemelerde, bu resiflere, son yıllarda bu sahillerde görmediğimiz şekilde yeni balıklara rastlayarak, videoya alıp, fotoğrafladık. Bu canlılar arasında kırlangıç, istakoz, gümüş, çırçır(ot balığı), kaya balığı, yengeç ve deniz yıldızını sayabiliriz. Kısa süre içinde yapay resiflerden elde edilen verim, son derece önemlidir."
Ocaklar Beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Durak da, denizlerinde, yapay resiflerle sağlanan bu canlılığın önemine dikkati çekerken, "Önümüzdeki dönemde, sahillerimize biraz daha yakın olmak üzere yeni yapay resifler bırakmayı düşünüyoruz" dedi.  
    Haber: Önder Balıkçı
  
5653 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

                        

 liman avm

 özen marin 

  SUZİKİ MARİN EVİNRUDE JOHNSON YAMAHA MOTOR BAKIM TAMİR VE SERVİSİ  

     

  mesut deniz araçları erdek