BALIKESİR-TÜRKİYE                                                          

      
   

   ido erdek babdırma

 erdek narlı ocaklar ulaşım


 


erdek camping

 BOT KULLANIMI HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

 erdek dalış kulübü

 

 DENİZ AMBULANS ERDEK 0212 444 83 53

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret918444
Site Haritası
Erdek Narlı ile ilhanlar arasındaki balyoz koyuna midye çiftliği...

Teknik Sualtı Ltd. Şti. tarafından İlhanlar köyü yakınlarındaki Balyoz Koyu’ndaki 80 dönümlük alanda kurulan tesiste yıllık 3 bin 500 ton midye üretilmesi hedefleniyor. Şirketin ortaklarından Ümit Küçükçolak, yaptığı açıklamada, 1993 yılında İstanbul’da kurulan firmalarının kültür balıkçılığı ve sualtı inşaatları alanında
faaliyet gösterdiğini söyledi.

Son olarak midye üretim işine girdiklerini ifade eden Küçükçolak, şöyle devam etti:
“2008 yılının haziran ayı içinde, midye üretim işine yatırım kararı aldık ve bu konuda araştırmalara başladık. Ege Üniversitesi ile işbirliği içinde, çeşitli yerlerdeki deneme üretimlerimiz ve araştırmalarımız sonunda, Marmara Denizi´nde sanayiye yönelik veya evsel atıkların hiç bulunmadığı bu bölgeyi belirledik. Bölgede aynı zamanda, denize karışma olasılığı yüksek bulunan gübreli tarım da yapılmıyor. Tesisimizin kurulduğu bölgeyi Tarım ve Köyişleri Bakanlığından 10 yıllığına kiraladık. Böylece uygun olan Balyoz Koyu´nda, midye üretim çalışmalarını başlattık”

Küçükçolak, yine Erdek´e bağlı Paşalimanı Adası´ndaki Paşalimanı köyü kıyısında, 110 dönümlük alanda ikinci midye çiftliğini kurma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.
Midyenin doğal ortamda büyümesi için gerekli sürenin 12-13 ay olduğuna değinen Küçükçolak, her iki çiftlik için yatırımlarının bedelinin 4,5 milyon, karadaki arıtma tesisi yatırımının ise 2,5 milyon lirayı bulduğunu belirterek, ´´Kurulan tesisimizde yıllık 3 bin 500 ton midye üretmeyi hedefliyoruz. Bu hedefe 2012 yılında ulaşacağımızı düşünüyorum”dedi. Küçükçolak, midye çiftliği sayesinde bölgedeki 30-35 kişiye istihdam imkanı sağladıklarına işaret ederek, şöyle konuştu: “İhracata yönelik üretim yapacağız. İlk ihracatımızı Yunanistan dışındaki tüm Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Başta İspanya ve Fransa olmak üzere birçok ülkede midye üretimi, ilkel yöntemlerle, sallarda gerçekleştiriliyor. Biz ise en çağdaş yöntem olarak kendimizin bulduğu halatlarda üretimi gerçekleştiriyoruz.´´

Deniz kirlilikten kurtarılacak

Her iki tesiste de midye işlemesi yapılmayacağını, bu nedenle kirlilik ve kokunun söz konusu olmayacağını anlatan Küçükçolak, şunları kaydetti: “Çiftliklerimiz işleme değil, paketleme tesisleridir. Zaten, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile yaptığımız protokol gereğince tesislerimizden yalnızca canlı, çift kabuklu yumuşakça (midye) ihracatı yapılması konusunda izin bulunmaktadır. Zaten, midyenin yüzde 90´ı, yurt dışında, canlı olarak tüketilmektedir. Midye planktonlarla, görülmeyecek kadar küçük mikroorganizmalarla beslenen bir deniz canlısıdır. Bu nedenle de, her iki tesisimizin, deniz ve çevre kirliliği yaratması asla söz konusu değildir. Tesisimizde yetişecek midyeleri, canlı ve kabuklu olarak paketleyip, satacağız” Küçükçolak, midyenin Türkiye´de yıllardır yasa dışı şekillerde sağlıksız ortam ve koşullarda toplanıp, menşesiz şekilde satıldığına dikkati çekerek, “İlk kez biz, yasalara uygun ve sağlıklı ortam ve koşullarda midye üretimi gerçekleştireceğiz. Zaten midyenin, denizde kirliliği önleyen bir filtre özelliği bulunmaktadır”dedi.

Kaynak: İlkhaber Gazetesi

 

  
17154 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

                        

 liman avm

 özen marin 

  SUZİKİ MARİN EVİNRUDE JOHNSON YAMAHA MOTOR BAKIM TAMİR VE SERVİSİ  

     

  mesut deniz araçları erdek