BALIKESİR-TÜRKİYE                                                          

      
   

   ido erdek babdırma

 erdek narlı ocaklar ulaşım


 


erdek camping

 BOT KULLANIMI HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

 erdek dalış kulübü

 

 DENİZ AMBULANS ERDEK 0212 444 83 53

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret918446
Site Haritası
ARKEOPARK 1 AY İÇİNDE AÇILIYOR

Erdek Turizm Vakfı Başkanı Atilla Özsaraç’la birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında arkeoparka dönüştürülecek olan Zeytinliada’nın en geç bir ay içinde ziyarete açılmasının planladığını söyledi.

Zeytinliada’nın arkeoparka dönüştürülmesiyle birlikte ilçeye gelen yerli ve yabancı turist sayısında ciddi artışların beklendiğini dile getiren Aysan, ana karayla bağlantısı olmayan Zeytinliada’ya yerli ve yabancı turistlerin Erdek Turizm Tanıtma Vakfı tarafından satın alınan 2 adet tekneyle taşınacağını kaydetti.

Tüm bu çalışmalarının sebebinin ilçede 45 gün olan turizm sezonunun süresinin uzatılmasına yönelik olduğunu dile getiren Aysan, ayrıca ilçede dalış turizmini geliştirmek için yapay resif projesini uygulamaya koyduklarını açıkladı. Yapay resif projesinin İzmir 9 Eylül Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesiyle ortaklaşa yürütülen bir proje olduğunu açıklayan Aysan, proje kapsamında ilk etapta ilçelerine 360 adet, Ocaklar Beldesine de 180 adet yapay resif bırakıldığını dile getirdi. Aysan,yapay resif projesiyle birlikte Erdek ve Ocaklar’daki balık popülasyonunda ciddi artışların olmasının beklendiğini söyledi.

Kapıdağ Yarımadasında din ve doğa turizmini geliştirmek için ilçedeki otellerde kalan yerli ve yabancı turistlere yönelik Kirazlı Manastırına gezi turları düzenleyeceklerini açıklayan Aysan, ayrıca Turizm Vakfı tarafından satın alınan iki teknenin de sabah ve akşam olmak üzere Kapıdağ Yarımadası etrafındaki koylara yemekli tekne turlarının düzenleneceğini belirtti.

Erdek’in birçok medeniyete beşiklik ettiğini anımsatan Aysan, bu bölgeden çıkan tarihi eserlerin ilçede sergilenmesi için geçtiğimiz yıllarda boşaltılan Atatürk İlköğretim Okulunun müzeye dönüştürülmesinin planladığını ancak anıtlar yüksek kurulunun onay vermemesi üzerine bu projeden vazgeçtiklerini ancak mücavir alan içersinde müze için uygun yer arayışlarının devam ettiğini söyledi.

Erdek Turizm Tanıtma Vakfı Başkanı Atilla Özsaraç ise yaptığı konuşmasında, “Zeytinliada’nın arkeoparka dönüştürülmesi projesinin yatırım maliyeti 330 bin TL’dir. Bunun 250 bin TL’si Güney Marmara Kalkınma Ajansı hibe fonlarından karşılanacaktır. Geriye kalan kısım ise Erdek Belediyesinin ayni ve nakdi yardımlarıyla karşılanacaktır. Arkeopark projesinin 1 ay içinde hizmete sokmayı planlıyoruz. Bu proje ilçemizin tanıtımına önemli katkılar sağlayacak. Adadaki çevre düzenleme çalışmalarına ise önümüzdeki günlerde başlayacağız” dedi.

Özsaraç devamında şunları söyledi “ Zeytinliada’nın ziyarete açılmasıyla birlikte son yıllarda ülkemizde popülaritesi artan ‘İnanç Turizmi’ yapılan bölgeler arasına Erdek’te girecektir. Erdek’in mevcut turist profilini değiştirecek olan projeler sayesinde Erdek’in ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlanacaktır”

haber:ilkhabergazetesi

  
5550 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

                        

 liman avm

 özen marin 

  SUZİKİ MARİN EVİNRUDE JOHNSON YAMAHA MOTOR BAKIM TAMİR VE SERVİSİ  

     

  mesut deniz araçları erdek