BALIKESİR-TÜRKİYE                                                          

      
   

   ido erdek babdırma

 erdek narlı ocaklar ulaşım


 


erdek camping

 BOT KULLANIMI HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

 erdek dalış kulübü

 

 DENİZ AMBULANS ERDEK 0212 444 83 53

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret918442
Site Haritası
Koçhan: Erdek'i Dünyaya Tanıttık
Erdek Kyzikos kazı başkanı Yardımcı Doçent Doktor Nurettin Koçhan yaptığı yazılı basın açıklamasında “ Kyzikos antik kentinde bulunan Hadrian Tapınağı’nda ilk kazı 1989-1997 yılları arasında 8 yıl yapılmıştır. 2006 yılına kadar 10 yıllık sürede Kyzikos kentinde arkeolojik kazı yapılmamıştır. 2006 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile başkanlığımda kazılara tekrar başlanmıştır. Kazıların yapıldığı zamanlarda basın mensuplarının alana gelerek kazı çalışmaları hakkında talep ettikleri bilgiler kurallar çerçevesinde kendilerine her zaman verilmiş olup, hiçbir zaman geri çevrilmemişlerdir. Ancak bazen kazı alanına gelmeden, ya da çalışmalar ile ilgili bizlerden bilgi almadan eksik bilgi ile haberler yapıldığı gözlenmektedir. Bunun sonucunda oluşan bu tür eksik ve yanlış haberler hem ekibimin çalışma azmini etkilemekte, hem de üst yönetimin gereksiz yere şüpheye düşmesine, hem de kamuoyunun doğru bilgilenmemesine neden olmaktadır”dedi.

Kazılar sabır ister
Kazı ekibinin kamuoyunun ve yerel basının moral desteğine her zaman ihtiyacı olduğunun altını çizen Koçhan, “Arkeolojik kazılar sabır ister. Çünkü bu kazılar dünyanın her yerinde, çıkacak eserlere zarar vermemek amacıyla zorunlu olarak kazma ve kürek kullanılarak yapılır. Bu nedenle küçük bir yapının ortaya çıkması bile uzun yıllar alır. Hatta bu gün büyük kısmı ortaya çıkarılmış olan Efes (Ephesos) ve Bergama (Pergamon) kentlerinde bir tarafta kazılar devam ederken, bir tarafta da kazısı tamamlanan yapılarda onarım çalışmaları sürdürülmektedir. Bu iki kentteki kazıların yaklaşık 200 yıl önce başladığı göz önüne alınırsa, bugünkü duruma gelmeleri için ne kadar zaman ve emek harcandığı daha iyi anlaşılır. Bundan dolayı 5 ya da 10 yıllık kazı sonunda Kyzikos antik kentinin de Efes (Ephesos) ya da Bergama (Pergamon) kentleri gibi olmasını beklemek, arkeolojik kazıların nasıl yapıldığını görmemiş olmak veya harcanan emeği inkâr etmek anlamına gelir”şeklinde konuştu.

ÖDENEK TAHSİS EDİLİRSE KAZILAR 45 GÜNE ÇIKACAK
Koçhan, 2011 yılında hedeflerinin ödenek tahsisi edilmesi durumunda kazı çalışmalarını en az 45 gün devam ettirmek olduğunu söyledi. Koçhan “2006 yılında kazıya başlandığında tapınak hakkında bilinenler oldukça az olup, tamamen antik kaynaklarla sınırlı idi. Örneğin Tapınağın uzunluğu, tapınakta kullanılan sütun kaide tipi ve ölçüleri, sütun sayıları ve üst yapıda kullanılan malzemeler bilinmiyordu. Bugün tapınağın uzunluğunun 116.23 m olduğunu, sütun kaide tipini, sütun sayısının 8×16 olduğunu ve üst yapıya ait mimari elemanları artık biliyoruz. Kazı belli bir aşamaya geldiğinde tapınakla ilgili var olan birçok sorun çözülecek ve onarıma yönelik çalışmalar başlayacaktır. 2006 yılından bu güne kadar yaptığımız çalışmalar tez, makale ve bildiri şeklinde bilim dünyasına sunulmuştur. Örneğin 3-5 Mart 2011 tarihleri arasında Fransa’nın Metz kentinde bulunan Paul Verlain Üniversitesi’nin düzenlediği, katılımcıların yalnızca Kyzikos ile ilgili bildiri sundukları bir sempozyuma katılıp bildiri sundum ve büyük ilgi gördü. Bu da Kyzikos antik kentinin ve dolayısıyla Erdek ilçesinin tanınmasına büyük katkı sağlamıştır”şeklinde konuştu.

Haber kaynağı: İlkhaber Gazetesi
  
50135 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

                        

 liman avm

 özen marin 

  SUZİKİ MARİN EVİNRUDE JOHNSON YAMAHA MOTOR BAKIM TAMİR VE SERVİSİ  

     

  mesut deniz araçları erdek